Kolenní kloub na míru v Panochově nemocnici Turnov

Operaci kolenního kloubu, který je zhotoven přímo na míru pacientovi,  provedli v pondělí 3. března lékaři ortopedického oddělení Panochovy nemocnice v  Turnově. Chirurgická technika pro náhradu totální endoprotézy (TEP)  kolene nese název Zimmer Pacient Specific Instruments a je pro pacienta  výrazně šetrnější, než standardní operace kolenních náhrad.

„Po zhotovení CT a magnetické rezonance pacientovy dolní končetiny je  nález zaslán do mateřské firmy Zimmer sídlící ve Spojených státech Amerických, kde vyhodnotí stav a elektronicky mi zpět posílají animace ke zhodnocení a konfirmaci," popsal primář turnovské ortopedie MUDr. Dalibor Durďa cestu, která předcházela, než mohli pozvat pacienta k  zákroku. Samotnou resekční šablonu pro kolenní náhradu vyrobili v  belgickém Leuven. „Šablony jsme obdrželi do dvou týdnů od jejich  odsouhlasení a každá nese odentifikační znaky pacienta a operatéra," podotkl primář Durďa. Výhodou této techniky je především absolutně přesné umístění implantátů, což je podle primáře Durdi zcela rozhodující pro správnou funkci a  životnost kloubu. „Řezací bloky jsou vyrobené dle pacientovy vlastní anatomie a naprosto přesně tak korigují úhlové a osové odchylky od anatomického postavení v poškozeném kloubu," nastínil ortoped. 
 
Nespornou výhodou pro pacienta je i výrazně kratší doba, po kterou se  operace provádí, neboť se při operaci provádí až o 22 operačních kroků  méně než u standardních metod. „Souvisí s tím i daleko nižší riziko infekce a ostatních komplikací jako je tuková embolie nebo hluboká žilní  trombóza," shrnul MUDr. Dalibor Durďa. Díky šetrnějšímu zásahu do kosti  je zákrok touto technikou i méně bolestivý.
 
Zdroj: Tiskové oddělení KNL