Koalice Starostů a Změny v Libereckém kraji se rozpadá

Koalice uskupení Starostové pro Liberecký kraj a Změna pro Liberecký kraj, které už dva roky stojí v čele Libereckého kraje, se rozpadá. Radní pro rozvoj Ivana Hujerová (Změna) dnes na jednání zastupitelstva oznámila, že opustila zastupitelský klub Změny. Místo radní ale neopouští a ujistila, že plnění programového prohlášení bude i nadále respektovat. Je pro mne a mou práci závazným dokumentem, řekla Hujerová, která byla zvolena za Změnu jako nezávislý kandidát.

"Vzhledem k tomu, že mi byla některými členy klubu vyjádřena nedůvěra v souvislosti s mým rozhodováním a hlasováním v v radě kraje a zastupitelstvu, byla jsem vyzvána k sebereflexi stran mého setrvání ve funkci ve funkci radní," uvedla k důvodům své rezignace na členství v klubu Hujerová. Na postu radní zůstala, je však, jak uvedla, připravena respektovat následné kroky Změny, Starostů i rozhodnutí zastupitelstva. Zda bude příští zastupitelstvo jednat o jejím odvolání, odhadnout nedokázala.
 
V Libereckém kraji vyhráli před dvěma lety volby Starostové a získali 13 křesel v 45členném zastupitelstvu. Druzí byli komunisté a třetí Změna pro Liberecký kraj, mají po deseti křeslech. Čtvrtá skončila ČSSD se sedmi mandáty a pět jich obsadila ODS. Koalice Starostů a Změny stojí v čele Libereckého kraje od listopadu 2012 a má těsnou většinu 23 mandátů.
 
"Koalice v posledních měsících prakticky nefunguje, po oznámení rezignace Ivany Hujerové ztratila i formální většinu jednoho hlasu v krajském zastupitelstvu," řekla k rezignaci Hujerové předsedkyně klubu Starostů Lena Mlejnková. Rozhodnutí Hujerové je podle ní vyústěním vnitřních problémů Změny. Hejtman to nepovažuje za rozpad koalice. "Já to vnímám jako problém Změny a očekávám od nich návrhy, jak tu situaci řešit," řekl ČTK Půta.
 
Předseda klubu Změny Josef Jadrný přiznal, že situace je vážná. "Občany Libereckého kraje nezajímá primárně kdo, kdy a jak porušil nebo porušuje koaliční smlouvu. Primární je zájem na fungování stabilní krajské koalice, která může řešit nelehké úkoly a problémy, které před ní stojí. Je veřejným tajemstvím, že té tolik potřebné stability kvapem ubývá. Jsme připraveni podílet se na hledání řešení, které obnoví stabilitu koalice," řekl na jednání.
 
Hejtman Martin Půta (STAN) požádal předsedy všech zastupitelských klubů o společné jednání, na němž chce příští týden hledat východisko ze současné situace. "Věřím, že to v tuto chvíli není rozpad koalice, tu situaci ale je v každém případě potřeba řešit, nedovedu si představit, že se další dva roky budeme tvářit, že máme většinu, kterou nemáme. Kraj nemůže fungovat na nahodilém výsledku hlasování na každém zastupitelstvu," dodal hejtman.
 
zdroj: ČTK