K lékaři nás přivedly Jiříkovy závratě, vzpomíná paní Eva z Liberce

Ze dne na den se poklidný život tříčlenné rodiny změnil v srpnu loňského roku, krátce po Jiříkových 3. narozeninách. „K závratím, kterými občas trpěl, se přidala horečka a nevolnost. Po sérii vyšetření lékaři stanovili diagnózu – nádor mozku. Jiříka okamžitě převezli do pražské Fakultní nemocnice v Motole, kde byl operován,“ vypráví paní Eva.   

Léčba nádorů mozku je velmi složitá. Po náročné operaci se ve většině případů pacienti musí naučit znovu mluvit či chodit - nádor se často vyskytuje blízko mozkových center, která mají tyto základní motorické úkony na starosti. Jak vzpomíná paní Eva, byl Jiřík opět jako miminko. Během pár měsíců vše naštěstí znovu dohnal. Po náročné operaci následovala 10měsíční chemoterapie, v rámci níž většinu času trávila se svým synem v pražské nemocnici paní Eva a tatínek, pan Jiří, za nimi jezdil, co nejčastěji mohl. 

Po stanovení Jiříkovy diagnózy musela paní Eva, která provozuje soukromou mateřskou školu, opustit svou práci. Pouze výjimečně zastupovala své kolegyně. Bála se totiž chodit do zaměstnání také z důvodu možné nákazy běžnou virózou či neštovicemi, která by mohla Jiříka ohrozit, neboť měl a stále má, velmi oslabenou imunitu. A tak příjem domácnosti zajišťoval jen pan Jiří, jenž pracuje v oboru kontejnerové přepravy. „Finanční situace rodiny se tímto velmi zkomplikovala a po třech měsících požádali o pomoc Dobré anděly. Ti jim tak prostřednictvím nadace Dobrý anděl pomáhají pravidelně každý měsíc hradit nezbytné výdaje spojené s léčbou,“ vysvětluje Petr Sýkora, spoluzakladatel nadace. Rodina hradí zejména náklady na častou dopravu do nemocnice, doplatky na léky, desinfekční přípravky či zajištění nízkobakteriální stravy.

V červenci 2015 Jiřík podstoupil poslední chemoterapii, kontrolní výsledky mu dopadly dobře a jeho léčba tak mohla být ukončena. Když krátce po prázdninách hledala nadace Dobrý anděl děti a rodiče z řad příjemců pomoci pro natáčení nové kampaně, obrátila se také na Jiříka a jeho rodiče. Díky tomu můžete nyní vidět Jirku na obrazovkách TV Nova, jak se s tátou prohání po nemocniční chodbě na odrážedle.

Týden po natáčení bohužel přišla špatná zpráva. Jiříkovi nedopadla dobře kontrola na magnetické rezonanci a lékaři museli rodině oznámit, že se nemoc vrátila. „Jsme z toho všichni překvapeni a je to velmi těžké, hlavně pro Jirku. Z dlouhé předchozí léčby je unavený, vše nyní snáší psychicky hůře. Nechce už při vyšetřeních spolupracovat. Věříme ale, že i Jirkova druhá léčba bude mít dobrý konec,“ říká paní Eva, která se těšila, až se po ukončení léčby rodina pomalu vrátí do běžného života a i oni se stanou Dobrými anděly.

V současné době má za sebou Jiřík opět náročnou operaci a postupuje ozařování v pražské Fakultní nemocnici v Motole. Následovat by měla roční chemoterapie. Jiřík má tak před sebou ještě dlouhou cestu k uzdravení.

Nadace DOBRÝ ANDĚL pomáhá rodinám s dětmi, ve kterých rodič nebo dítě onemocněli rakovinou nebo má dítě jiné závažné onemocnění. Každý dárce vidí, komu pomáhá, a jeho příspěvky jsou odevzdávány vždy do posledního haléře rodinám. Během 4 let Dobří andělé pomohli více než 2 800 rodinám z celé České republiky. Každý měsíc nadace přijme okolo 70 nových žádostí o pomoc. Každý se může zapojit do pomoci na www.dobryandel.cz

Odkaz na charitativní spot, kde hraje Jirka:
https://www.youtube.com/watch?v=ud2T9FPK2Ho&index=6&list=PLiAMY5wxNeA6SCRPo-7yUG4ZCir6Zdg7n