Jablonec uctil památku obětí holokaustu

Slavností akt k uctění památky obětí holokaustu se konal v pátek odpoledne v Jablonci nad Nisou za účasti představitelů města, zástupců Židovské obce z Liberce pánů Göreho, Vrátného a Januse, městských zastupitelů, zástupců městské i státní policie, hasičského záchranného sboru, vězeňské služby a dalších institucí. Uctít památku přišli také studenti a veřejnost. Slavnostní obřad proběhl na místě, kde v letech 1892–1938 stávala židovská synagoga.  

Kamenný památník obětem holocaustu připomíná jabloneckou židovskou synagogu, jež v těchto místech stála a je také vzpomínkou na tři stovky židovských rodin, které v Jablonci žily před druhou světovou válkou. Projev, který byl zároveň malým exkursem do historie pronesl náměstek primátora Lukáš Pleticha. Připomněl počátky války i holokaustu a jejich vliv na Jablonec a okolí. 

Přítomní položili květiny a kameny k památníku a minutou ticha uctili památku obětí šoa. Na závěr slavnostního obřadu zazněla česká státní hymna.

Mezinárodní den památky obětí holokaustu připadá na 27. ledna. Byl vyhlášen Valným shromážděním OSN 1. listopadu 2005.Tento den má připomínat utrpení přibližně šesti milionů židovských obětí, 2 milionů Romů, 15 tisíc homosexuálů a milionů dalších nevinných obětí v době holokaustu za druhé světové války. 27. ledna 1945 byl Rudou armádou osvobozen nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka). Zdroj: Wikipedie