IQ řešení pro první linii

V Liberecké nemocnici řešili problém s časem. Během covidové pandemie není prostor pro zbytečné časové prodlevy. A proto jakékoliv úsporné řešení provozu nemocnice pomůže.

Armáda ČR, společně s dalšími dobrovolníky, pomáhá v Liberecké nemocnici velkou měrou již několik týdnů. Nemocnice nabízí pracovníkům armády ČR stravování zdarma: vydávala obědové vouchery tištěné na stolní tiskárně. Aby se předešlo padělání těchto jednoduchých stravenek, museli pracovníci nemocnice každý voucher orazítkovat a podepsat. Tento způsob ochrany nemocnici fungoval. Cenou byla časová náročnost.

S rychlým řešením přišla česká firma IQ Structures. Na každý obědový voucher dodala hologram, který je extrémně obtížné jakkoliv napodobit a slouží tak jako velmi silná ochrana proti padělání. IQ Structures v jejich výrobě patří k absolutní světové špičce. 
“Rozhodli jsme se poskytnout hologramy, které byly připravené pro světovou výstavu EXPO 2020 v Dubaji. Bohužel se díky okolnostem tato výstava posunula o rok, hologramy pro EXPO budeme vyrábět znovu. Tak proč tyto nepoužít pro dobrou věc,” říká Luděk Šilhánek, obchodní ředitel IQ Structures. “Jsem si jistý, že u tohoto bezpečnostního prvku je na první pohled vidět, jestli je padělaný nebo ne.” 

Hologram je optický difraktivní bezpečnostní prvek. Povrch materiálu se upraví tak, že láme světlo přesně podle požadavků designéra. Tato úprava se dělá na úrovni mikro a nanometrů. Jeden mikrometr je přibližně setina tloušťky vlasu. IQ Structures mají několik patentů na možnosti, jak povrch upravovat tak, aby výsledek byl přesně dle přání designéra. Jsou tedy možnosti mít povrch, který odráží zpět barvy duhy nebo naopak “svítí” jen stříbrně. Některé obrazce se zdají zapuštěné pod povrch hologramu. Některé zase vystupují. Mohou být ploché, reliéfní, 3D. Ale to je jen začátek - tyto prvky jsou jednoduše rozeznatelné okem. Jsou tu další možnosti zabezpečení, které se dají odhalit pod speciálním světlem, laserem nebo dokonce pouze mikroskopickým ohledáním. “Dnešní trend říká, že posuzovatel padělku, jako například pokladní nebo celní deklarant, musí rozlišit originál od padělku během dvou vteřin,” připomíná důležitý fakt Luděk Šilhánek. 

IQ Structures s.r.o. je česká společnost sídlící v Řeži u Prahy. Již osm let se věnuje výrobě optických bezpečnostních prvků pro ochranu cenin a dokladů. Ve výrobě hologramů je společnost nejlepší na světě. To dokazují i opakovaně udělená ocenění za mastering/originaci v roce 2018 a 2019.