Hasiči získali nové vybavení

Z nového vybavení se mohou těšit jablonečtí dobrovolní hasiči díky podpoře Libereckého kraje. Jablonec získal z krajského dotačního fondu podpory jednotek požární ochrany dotaci ve výši 431 tisíc korun, aby s přispěním 323 tisíc z městského rozpočtu mohl obměnit nebo pořídit zcela nové vybavení a ochranné prostředky dobrovolným hasičům v Kokoníně, Pasekách a Proseči.  

„Podali jsme 4 žádosti na 4 projekty pro jednotky dobrovolných hasičů a ve všech případech jsme uspěli,“ konstatuje Vratislav Pavlín z odd. krizového řízení jabloneckého magistrátu, který má dobrovolné hasiče ve městě na starosti. 

Statutární město Jablonec nad Nisou zřizuje tři Jednotky sboru dobrovolných hasičů obce (JSDHO) a to v Kokoníně, v Proseči nad Nisou a v Jabloneckých Pasekách. 

Za téměř tři čtvrtě milionu tak tři jednotky dobrovolných hasičů získaly standardní zásahové vybavení, jakým jsou zásahové obleky a boty, svítilny, přilby, reflexní vesty, ale i lanový naviják, nákladní přívěsy, dýchací přístroje a také nafukovací člun. Veškeré nově zakoupené vybavení podle Vratislava Pavlína splňuje podmínky pro jeho použití u zásahu.

„Jednotka Jablonecké Paseky je předurčenou jednotkou k plnění úkolů při zásazích vyvolaných větrnými smrštěmi a sněhovou kalamitou; úniky nebezpečných látek; na následky živelných pohrom způsobených vodou a k plnění závěsného vaku pod vrtulníkem a dopravní nehody,“ vyjmenovává Vratislav Pavlín. Právě člun a dýchací přístroje směřovaly kvůli zaměření jednotky do Pasek. Dýchací přístroje včetně záložních tlakových lahví už pasečtí dobrovolní hasiči od města získali v roce 2013. „Během čtyř let měla jednotka více než 150 výjezdů a cvičení, při nichž častým užíváním opakovaně praskaly popruhy, kterými se dýchací přístroje připínají. Než časté opravy, bylo ekonomičtější, pořídit zcela nové vybavení,“ vysvětluje Pavlín.

Do nového červeného gumotexového člunu s bílým nápisem HASIČI za sedmdesát tisíc korun se vejde 7 osob. Ten původní byl menší a neodpovídal tak předepsaným technickým parametrům.