Falešná insolvenční správkyně podvedla na Liberecku sedm lidí

Falešná insolvenční správkyně podvedla na Liberecku nejméně sedm lidí. ČTK to dnes řekla pražská advokátka Helena Horová, jejíž jméno podvodnice zneužila, aby z klientů vylákala statisíce korun. Číslo ale nemusí být konečné. Horová se dnes v Liberci sešla s některými podvedenými klienty, nabízí jim možnost připojit se k trestnímu oznámení a nabízí bezplatnou pomoc při řešení jejich dluhů cestou insolvenčního řízení. 

O zneužití svého jména se známá pražská advokátka dozvěděla ve čtvrtek, když se na ni jeden z podvedených klientů obrátil s dotazem, proč jeho matce udělila šedesátitisícovou pokutu. "Tak jsem se dozvěděla, že mám údajně vydávat nějaká rozhodnutí a schvalovat nějaké insolvenční plány, což je terminus technicus, který insolvenční zákon vůbec nezná," řekla Horová. Nechala si od dotyčného klienta zaslat veškerou e-mailovou komunikaci, kterou s ním údajně vedla. "Byla jsem z toho zděšená, i z toho, že ti lidé, kteří byli v tíživé situaci a hledali cestu ven, podlehli klamu," dodala advokátka. 

Na Okresní státním zastupitelství v Liberci podala trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z podvodu a také z neoprávněného nakládání s osobními údaji a pracuje na jeho rozšíření. "Dnes jsem tam i osobně byla, protože jsem chtěla ještě své písemné podání podpořit," vysvětlila Horová. Mluvčí zastupitelství Petr Hořín dnes přijetí trestního oznámení potvrdil, nic bližšího ale zatím sdělovat nechtěl. 
    
Podle Horové žena, která používá také jméno Kateřina Folkrtová, nabízí lidem v nouzi vypracování návrhu na zahájení insolvenčního řízení. Skutečně ho zpracuje a nechá jej poškozené podepsat, k soudu ho ale nikdy nepodá. Podvodnice pak klienty kontaktuje e-mailem podepsaným JUDr. Ing. Helena Horová, Okresní soud v Liberci, v němž jim sdělí, kolik peněz mají posílat a na jaký účet. Dokonce některým z nich vyměřila pokuty, třeba za nedodání pracovní smlouvy nebo třeba proto, že o svém insolvenčním řízení mluvili. 
    
"Na splátkách a pokutách jsem jí zaplatila přes 103.000 korun, kdybych ji měla po ruce, tak bych ji uškrtila a šla bych za to sedět. Budu své peníze vymáhat zpátky," řekla novinářům Eva Kneřová z Českého Dubu. Přiznala, že je teď v mnohem větších problémech, než byla před údajným oddlužením. Mladá podvodnice byla podle klientek velmi věrohodná. "Byla velmi přesvědčivá, na schůzku přišla s malým dítětem," řekla jiná podvedená klientka, která ženě zatím zaplatila necelých 19.000 korun. I ona se chce přidat k trestnímu oznámení. 
    
Sama Folkrtová dnes v rozhovoru s novináři vše popřela. "Vůbec nevím, co se děje, já paní Horovou neznám, poprvé jsem ji dnes viděla v televizi, jaké má důkazy, že jsem se za ni vydávala," řekla mladá žena, která je sama od loňského roku kvůli dluhům v insolvenčním řízení. Popírá, že by údajným klientům dala číslo svého účtu, kam měli posílet peníze. "Manžel bere v práci peníze přímo na ruku a moje bankovní konto je sKarta, na kterou se peníze poslat nedají," doplnila Folkrtová. Tvrdí, že její jméno někdo zneužil a chce se bránit. "Mám malé děti a nechci, aby jim ve škole říkali, že jejich maminka je zloděj," dodala. 
 
zdroj: ČTK