Dobrovolníci ze tří kontinentů budou v okolí Liberce obnovovat původní les a mokřady

Čtrnáct dní, čtrnáct dobrovolníků z jedenácti zemí, mnoho hodin dobrovolné práce na obnově původního lesa a mokřadů a spousta nových zážitků na celý život. Tak bude již pojedenácté vypadat projekt New Forest 2014 - mezinárodní tábor dobrovolnické práce alias workcamp, který se koná v termínu od 17. do 30. srpna v okolí Liberce.

Workcamp New Forest 2014 je společný projekt neziskových organizací INEX – Sdružení dobrovolných aktivit (INEX-SDA) a Čmelák – Společnost přátel přírody. Věnovat část léta dobrovolné činnosti se rozhodla skupina lidí ve věku mezi 18 a 25 lety, kteří přijedou tentokrát z Kolumbie, Japonska, Číny, Turecka, Srbska, Chorvatska, Rumunska, Maďarska, Ruska, Německa a Španělska.
 
Společně budou pracovat na pozemcích Čmeláka - týden v Novém Pralese na Ještědském hřebeni a týden v obnovených mokřadech v Jablonném v Podještědí. Náplní práce bude pletí stromků, péče o lesní školku, boj s vodním plevelem nebo odklízení odpadků.
 
Kromě práce budou mít dobrovolníci dostatek času na společné aktivity, seznámení se s místní kulturou, průzkum Liberce a jeho okolí. „V plánu máme například sjezd na koloběžkách z Ještědu, rafting na Jizeře, návštěvu zámku Lemberk ale i také mezinárodní snídani na faře ve Vratislavicích či program pro děti z dětského domova v Jablonném v Podještědí. Dobrovolníci samozřejmě také mohou přijít s vlastními návrhy na trávení volného času. Důležité je totiž nejen to, aby byla odvedena poctivá práce, ale také to, aby se u nás dobrovolníci cítili dobře, bavili se, a odváželi si převážně pozitivní dojmy,“ vysvětluje vedoucí projektu Nina Hrčková.
 
INEX-SDA, pod jehož záštitou budou dobrovolníci v okolí Liberce pomáhat, je neziskovou organizací, která se dobrovolnictvím zabývá již od roku 1991. INEX-SDA nejen přijímá zahraniční dobrovolníky, ale také vysílá české dobrovolníky na projekty do zahraničí. Cílem projektů v České republice nejčastěji bývá podpora venkova, pomoc místním komunitám, pomoc při rekonstrukcích historických objektů, řešení ekologických problémů nebo právě péče o krajinu.
 
Projekt New Forest 2014 INEX-SDA připravil ve spolupráci s organizací Čmelák – Společnost přátel přírody, což je největší severočeská ekologická organizace, která již 20 let prakticky pečuje o 2/2přírodu a obnovuje harmonickou krajinu okolo nás. Na základě získaných zkušeností pracovníci Čmeláka usilují o změnu přístupu k hospodaření v české krajině, což umožní obnovit schopnost krajiny zadržovat vodu i lépe plnit další ekologické funkce. Projekt New Forest 2014 je částečně finančně podpořen firmou Johnson Controls.