Děti předčítaly seniorům z knížky, kterou samy napsaly

Nezvyklé místo si vybrali žáci ZŠ Kaplického ke křtu své knížky – Kaplické povídky. Literární dílko poprvé představili ve středu 26. března seniorům Domu s pečovatelskou službou Burianova. 

Když byli žáci ZŠ Kaplického v Liberci menší, z knížek jim předčítali vedle rodičů jejich babičky a dědečci. Nyní, po letech, se role obrátily. Děti zavítaly do DPS Burianova, aby zdejším seniorům poprvé představily svou knížku, nazvanou Kaplické povídky. A uvedly ji, jak jinak, hlasitým předčítáním několika úryvků. Jeden výtisk žáci věnovali do knihovny domu s pečovatelskou službou, takže si může půjčit a dočíst knížku kdokoli, koho zaujala. 
 
Křest spolu se školou připravilo Komunitní středisko Kontakt. Kmotrem Kaplických povídek se stal za statutární město Liberec náměstek primátorky pro školství a kulturu Kamil Jan Svoboda. Knížku samozřejmě pokropilo nealkoholické šampaňské. „Každé uvedení knížky v život je milou událostí. Mám radost z toho, že tentokrát křtíme knihu, kterou napsali teprve žáci základní školy. Literární tvorba jako koníček je v dnešní době, kdy děti prosedí spoustu hodin u počítačů, velkou vzácností,“ zdůraznil Kamil Jan Svoboda. „Přeji Kaplickým povídkám, aby si našly své věrné čtenáře a jejich autorům, aby to nebyl jejich poslední literární pokus,“ doplnil.
 
Povídky napsalo celkem třináct žáků. Protože vedení školy shánělo peníze na vydání knížky více než rok, mnozí autoři už mezitím školu opustili a dnes jsou z nich středoškoláci. Křtu se tak v zaplněném sále domu s pečovatelskou službou zúčastnilo jen několik z nich.
 
„Je to už druhá knížka našich žáků, kterou jsme vydali. Třetí nyní připravujeme,“ prozradil ředitel ZŠ Kaplického Pavel Zeronik. „Před několika lety jsem přemýšlel, jak lépe rozvíjet čtenářskou gramotnost dětí. Spolu s naší paní učitelkou češtiny jsme tak založili literární kroužek. Dětem jsme nabídli, aby, pokud mají chuť, něco i samy napsaly. Tak knížka vznikala,“ dodal.
 
V povídkách převažují dobrodružná témata, detektivky a napínavé příběhy. Hlavními hrdiny jsou děti, často sirotci nebo vyrůstající v dětském domově. V povídce Detektiv Packal se dokonce objevuje i jeden ze symbolů liberecké zoologické zahrady – bílý tygr. Ten totiž ze zoo uteče a pátrá po něm právě Packal. Některé z povídek odkazují k věku svých autorů i třeba tím, že jsou vlastně pohádkami a jako pohádky končí šťastně. Pohádkové jsou už i názvy, například Poklad duhových skřítků nebo Povídka o trojhlavém psovi. „Křest knihy tato budova ještě nezažila. U seniorů děláme takovou akci vůbec poprvé,“ poznamenal ředitel Kontaktu Michael Dufek.
 
Zuzana Minstrová