"Budu jednat s premiérem a ministrem pro místní rozvoj o možnosti zahrnout odstranění těchto škod, ačkoliv nebyl vyhlášený krizový stav, do pomoci od státu určené na povodňové škody," uvedl Půta. Podle něj jsou škody v některých městech a obcích větší než při červnových záplavách.
Do této kategorie patří krajské město, záplavy na začátku června způsobily škody za 12 milionů korun, prudké deště před týdnem asi za 50 milionů korun. "Přesnou výši budeme upřesňovat v následujících týdnech," řekl Král. V Liberci v noci na 30. července napršelo 77 milimetrů na metr čtvereční, z toho 40 milimetrů během jediné hodiny. Hladina řeky Nisa krátkodobě překročila třetí stupeň povodňové aktivity a kanalizace nebyla schopná pobrat vodu. Ve městě jsou poškozené silnice, parky, voda se dostala i do některých základních a mateřských škol. Podle Krále si jen odstranění náplav a úklid města vyžádá 1,4 milionu korun. Majetek za miliony korun zničila voda v Liberci i na fotbalovém stadionu nebo v areálu policie v Pastýřské ulici.
Obdobně je na tom i Raspenava ve Frýdlantském výběžku, kde červnová povodeň způsobila škody za 20 milionů. Přívalové deště před týdnem zničily obecní majetek za 50 milionů korun. Třítisícové město se přitom stále nevzpamatovalo z ničivých záplav ze srpna 2010, které způsobily škody 340 milionů korun, za dalších 320 milionů budují kanalizaci. Práce na silnicích by měly být hotové letos, termín dokončení by podle starosty Pavla Lžičaře neměly oddálit ani škody způsobené na stavbách po přívalových deštích. "Firmy nasadily další čety. Je i v jejich zájmu, aby tady skončily co nejdříve," konstatoval starosta.
Škody za desítky milionů korun jsou i na krajských silnicích, přesnější číslo kraj bude znát na konci týdne. Škodu za 30 milionů způsobil prudký déšť také na železniční trati mezi Turnovem a Hodkovicemi nad Mohelkou. Před týdnem místy v Libereckém kraji napršelo až 130 milimetrů srážek.
zdroj: ČTK