Čeští skláři vyrobili potřetí trofeje pro vítěze Tour de France

Trofeje pro vítěze slavného cyklistického závodu Tour de France vyrobila letos opět česká společnost Lasvit ve sklárnách v Lindavě na Českolipsku. Už potřetí vyráběli křišťálové ceny pro držitele všech čtyř trikotů v tamní sklárně Ajeto. Trofej je z křišťálového a opálového skla, zdobená brusem. Stejně jako v předchozích letech je navrhl designér Peter Olah pod vedením šéfdesignéra Škoda Auto Josefa Kabaně. ČTK o tom dnes informoval Václav Koukolíček ze společnosti Lasvit.

Trofeje jsou vyrobené z jednoho kusu ručně foukaného a následně ručně broušeného křišťálového skla. Každá měří na výšku přes 60 centimetrů a váží téměř čtyři kilogramy. "To, že vítězové slavné Tour de France budou držet v rukou trofej z dílny českých sklářů, se začíná stávat tradicí a jsem za to velmi rád. Jsme hrdí na to, že se nám podařilo být ke všemu součástí jubilejního stého ročníku tohoto závodu, " řekl ČTK zakladatel Lasvitu Leon Jakimič.
 
Lindavská sklárna není jediným českým podnikem, který je s nejslavnějším cyklistickým závodem spojený. Partnerem závodu je česká automobilka Škoda Auto, která Tour de France jako hlavní sponzor podporuje už deset let. Pro organizaci závodu poskytuje 250 vozů.
 
Letošní trofeje jsou z křišťálového a vrstvy opálového skla. Ta opálová je odbrušována klínovými řezy, které se protínají a odkrývají tak spodní křišťálovou vrstvu. Trofej v sobě spojuje tradiční techniku foukání skla a preciznost brusičských mistrů. "Pracovat na návrhu trofeje pro tento závod je úžasná výzva. A protože jsem měl možnost ji navrhnout už minulý rok, kdy se návrh setkal s velkým úspěchem, rozhodl jsem se na něj myšlenkově navázat. Letošní návrh je ještě více oslavou ručně broušeného českého křišťálu a preciznosti, s jakou umí čeští skláři křišťál zpracovat," doplnil designér Olah.
 
Sklářská společnost Lasvit je známá unikátními skleněnými plastikami a svítidly, která dodává do celého světa. Její produkce spojuje tradiční české sklářské umění s moderními technologiemi a designy. Spolupracuje s předními světovými i českými designéry a je mimo jiné držitelem ceny Czech Grand Design 2011 v kategorii výrobce roku.
 
Projekty Lasvitu lze najít v evropských metropolích, jako jsou Londýn, Paříž nebo Praha, ale i v Moskvě, Los Angeles, Melbourne, Hongkongu, Singapuru nebo Dubaji.
 
zdroj: ČTK