Právě se nacházíte:

Ceny Pro Meritis 2016

Jablonec nad Nisou vstoupil do nového roku jako tradičně Novoročním koncertem. Statutární město Jablonec nad Nisou si takto od roku 2012 připomíná výročí vzniku samostatné České republiky 1. ledna 1993. Již tradičně primátor města Petr Beitl v úvodu večera předal Ceny města Pro Meritis. Tentokrát Janu Strnadovi a Janu Vízkovi.   

V úvodním projevu primátor bilancoval uplynulý rok a vyzdvihl zejména ukončení procesu revitalizace topné soustavy, čímž odstartovala nová etapa jabloneckého teplárenství. Jmenovitě také poděkoval 18 jabloneckým zastupitelům, kteří svým hlasem celý proces odkupu a následné revitalizace jablonecké teplárny umožnili.

Nominace laureátů Ceny Pro meritis za rok 2016 vzešly z loňské výzvy na zasílání návrhů na ocenění jabloneckých medailí Gratias Tibi Ago, které se udělovaly na Galavečeru vloni v září. 

Mgr. Jan Strnad, galerista Městské galerie MY, cenu Pro Meritis získal za dlouhodobý a významný přínos v oblasti propagace města a Jizerských hor, za prohlubování povědomí obyvatel o zdejší historii a tradicích, za rozsáhlou publikační a výstavní činnost a systematické budování Městské galerie MY jako kulturní instituce města.

Při přebírání ceny Jan Strnad vzpomněl na své spolupracovníky a výtvarníky, kteří se spolu s ním podíleli na vzniku galerie, která právě v letošním roce oslaví 25 let své existence. „Rád bych se s nimi podělil o tuto cenu a minimálně její polovina patří mojí ženě,“ řekl mimo jiné. 

Ing. Jan Vízek, zakladatel a první ředitel České mincovny, z rukou primátora Beitla převzal cenu Pro Meritis za úspěšné uvedení první české mincovny mezi evropské a světové mincovny. Svojí existencí jablonecká mincovna obohatila spektrum jabloneckého průmyslu a přidala Jablonci přízvisko „mincovní město“.

I Jan Vízek při přebírání svého ocenění poděkoval své ženě a také svým bývalým kolegům a spolupracovníkům. Přímo na jeviště mu pak jménem České mincovny přišel poděkovat výrobní ředitel Stanislav Bachtík.  

Hudební program obstarala, stejně perfektně jako každý rok, Filharmonie Hradec Králové pod vedením dirigenta Istvána Dénese s mezzosopranistkou Editou Adlerovou. Ta se také skvěle zhostila české státní hymny v úvodu slavnostního večera.