Bezdomovci na Proseči jsou opět bez domova

Bezdomoveckou osadu na Prosečském hřebeni v Jablonci zlikvidovali v úterý 16. října na žádost Lesů ČR pracovníci veřejně prospěšných prací (VPP). 

Obydlí měli bezdomovci v lese už několik let. Postupem času se ale z jednoduchého přístřešku stala osada plná nepořádku, která se co do velikosti dá přirovnat k cca 1/3 Mírového náměstí. Stany byly postavené ze dřeva, igelitů, různých plachet a dalších materiálů. Letos už jich bylo pět, z toho jeden dokonce dvoupatrový. Kromě cca 20 lidí v lese žilo i několik koček a psů, možná i další zvířata. 

Magistrát města požádaly o pomoc s likvidací příbytků Lesy ČR, jelikož se lidé bez domova utábořili na jejich pozemku. S bezdomovci v rámci možností pracují sociální pracovníci magistrátu a také terénní pracovníci nedalekého azylového domu Naděje. Oslovují je s různými nabídkami řešení jejich životní situace. Bohužel víceméně bezúspěšně. „Jsou to lidé, kteří nemají zájem řešit svou životní situaci a odmítají veškerou nabízenou pomoc ze strany města i poskytovatelů sociálních služeb. I přesto jim sociální pracovníci opakovaně nabízejí nocleh v azylovém domě, potravinovou pomoc, ošacení a v poslední době i zaměstnání.“ konstatuje vedoucí sociální odboru jabloneckého magistrátu Martina Rosenbergová.

Bezdomovecká osada byla obtížně přístupná, cestu musel dokonce proklestit bagr, aby projely náklaďáky na odvoz odpadu. Úklid celého prostoru trval den a půl, intenzívně na tom pracovala skupina 20 pracovníků VPP, kteří naložili 4 plná nákladní auta. Na veřejný pořádek dohlíželi čtyři strážníci městské policie, k žádnému většímu incidentu během likvidace bezdomoveckého obydlí ale nedošlo.