Arboristé ošetřili korunu stromu roku z Liberecka

Korunu dubu ochránce z Vísky na Liberecku, který loni vyhrál v celostátní anketě Strom roku, ošetřili arboristé. Provedli takzvaný zdravotní řez, při kterém odstranili suché a odumírající větve v koruně. ČTK to řekl Václav Štojdl ze společnosti Prostrom Bohemia, jež ošetření 150 let starého stromu provedla.

"Všímali jsme si nemocných i napolo suchých větví, jejichž perspektiva není dobrá. Jejich odřezáním předcházíme tomu, co by časem udělal strom sám. Energii tak může dříve využívat jiným směrem," konstatoval Štojdl. Ošetřením se snižuje i riziko, že třeba suchá větev na někoho spadne nebo se strom při silném větru rozlomí. Podle Štojdla arborista při ošetření stromu nedělá nic bezmyšlenkovitě. "Ví, proč, kterou větev odřízne. Když je třeba větev jen naprasklá, snaží se spíše provést řez co nejdále od kmene, aby ji odlehčil. Strom si snáze poradí s několika menšími ranami než s jedním velkým řezem," upozornil.
 
Dub z Vísky se proslavil v srpnu 2010 při povodních, kdy svým kmenem o průměru 120 centimetrů zastavil jiné stromy a další naplaveniny. Pomohl tak zachránit mnoho domů a dva lidské životy. Ještě letos by u něj mělo vzniknout posezení s texty o něm a fotografiemi.
 
Podle místostarosty Višňové Tomáše Cýruse, pod kterou osada Víska patří, není dub jediným významným stromem v katastru obce. "Máme jich přes 20," uvedl. Zřejmě už tento týden se bude ošetřovat jasan, který se nachází nedaleko dubu ochranáře. Arboristé na 29 metrů vysokém stromě, který roste ve dvoře malé zemědělské usedlosti, provedou bezpečnostní řez, redukci koruny a zpevní i kosterní větve.
 
zdroj: ČTK