V Libereckém kraji povodně skončily, obce teď sčítají škody

Vláda ve středu zruší nouzový stav v Libereckém kraji. Nebezpečí záplav pominulo, úklid po povodních už většinou skončil. Obce teď sčítají škody, nahlásit by je měly do středy. ČTK to řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), který včera s dalšími 27 dobrovolníky z krajského úřadu vyjel pomáhat do povodní zničeného Rudníku na Trutnovsku v Královéhradeckém kraji. V Libereckém kraji zasáhly před týdnem záplavy 45 obcí, další dvě vyplavily bleskové povodně o uplynulém víkendu.

Liberecký kraj chtěl o ukončení stavu nouze požádat už před týdnem, hejtman si to však nakonec rozmyslel. "Vneslo by to jen zmatek při uplatňování škod. Obce by složitě musely dokazovat, kdy škoda vznikla," vysvětlil Půta. Toky navíc byly v té době ještě relativně vysoko a předpovědi meteorologů nebyly právě příznivé. Nebylo jasné, co další dny přinesou. Teď už je ale klid. Ukončení nouzového stavu znamená, že je třeba do týdne nahlásit škody. "To nebude problém, obce už je sčítají," řekl Půta.
 
Ve srovnání s jinými regiony nebo s povodněmi v roce 2010 jsou letos škody v Libereckém kraji podstatně nižší. "Na silnicích druhých a třetích tříd je zatím Krajská správa silnic vyčíslila na 98 milionů korun," řekl Půta. Po bleskových záplavách v srpnu 2010 zůstaly jen na krajských silnicích škody za více než dvě miliardy korun. Obce podle hejtmana zatím škody sčítají, náklady na prvotní záchranné a likvidační práce vyčíslilo 13 nejhůře postižených obcí na 3,3 milionu Kč.
 
"Povodně nás nezasáhly naplno, nicméně i tak nějaké škody máme. Prvotní vyčíslení nám vyšlo na čtyři miliony korun," řekl ČTK starosta Chrastavy Michael Canov (Starostové). Poškozeno je podle něj několik opěrných zdí a propustků. "Škody jsou především na Vítkovském potoce, budeme rádi, když se nám na opravy podaří získat dotace," dodal. Chrastava patřila před třemi lety k obcím, které tehdy srpnové povodně poškodily nejvíce. Škody jen na obecním majetku přesáhly 200 milionů korun.
 
K největším škodám bude letos zřejmě patřit poškozená železniční trať z Křižan do Rynoltic na Liberecku. Obnova úseku na trase z Liberce na Českou Lípu potrvá nejméně měsíc a může stát desítky milionů korun. Velká voda strhla minulou neděli násep a zhruba 70 metrů kolejí zůstalo viset ve vzduchu. Situace je o to horší, že svah je nestabilní a bude třeba ho zajistit a zpevnit, aby se už nic podobného nemohlo opakovat, řekl již dříve ČTK mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jakub Ptačinský.
 
Přestože škody budou podstatně nižší něž před třemi lety, chce hejtman hledat možnost, jak pomoci obcím, které se s velkou vodou potýkají pravidelně. Patří k nim nejen Višňová nebo Černousy na Frýdlantsku, ale také Pertoltice, Volfartice nebo Stružnice na Českolipsku. "Je třeba posoudit možnosti ochrany a diskutovat se zástupci Povodí Labe a Povodí Ohře a také s ochránci přírody a krajiny o řešení, jak obce a jejich občany lépe ochránit," poznamenal Půta.
 
V srpnu 2010 zasáhla blesková povodeň v Libereckém kraji 81 obcí a plochu 1800 kilometrů čtverečních, což je více než polovina rozlohy kraje. Pět lidí tehdy připravila velká voda o život, další 2000 jich museli své domovy opustit. Sedm domů voda vzala, desítky jich bylo nutné zbourat. V kraji zůstaly škody za 8,2 miliardy korun. Nejpostiženější obcí byl Frýdlant, kde škody jen na obecním majetku přesáhly 285 milionů. Ani po téměř třech letech se ještě vše neopravilo. Rekonstrukce nejpoškozenějších silnic začaly až letos, stále se pracuje na opravách v korytech potoků a řek.
 
zdroj: ČTK