O výstavbu pavilonu leknínů v Liberci měly zájem jen dvě firmy

Pouze dvě místní firmy se přihlásily do výběrového řízení na výstavbu pavilonu leknínů v Botanické zahradě v Liberci. Proč byl zájem o zakázku za devět milionů korun tak malý, radnice netuší. Podle ekonomického náměstka Jiřího Šolce při ní postupovali stejně jako při jiných, do nichž se zpravidla hlásí více než deset společností. 

"Postupovali jsme nejlépe, jak jsme mohli. V rámci standardně otevřeného výběrového řízení jsme to zveřejnili, vyvěsili na úřední desce, umístili na veřejný portál. Nad rámec obvyklých procedur jsme dále oslovili 15 stavebních firem," uvedl Šolc. "To, že se nakonec o zakázku ucházely jen dvě společnosti, mne mrzí, ovšem na druhé straně to asi nebude s krizí ve stavebnictví tak horké," dodal. 
    
Důvodem malého zájmu mohlo být i to, že soutěž město vypsalo přes léto. S obdobným problémem se setkal i Liberecký kraj, kdy v soutěži na rekonstrukci střechy českolipského muzea za více než 25 milionů korun zůstal jediný uchazeč a kraj musel před několika dny zakázku vypsat znovu. 
    
Zájem o výstavbu skleníku měly dvě liberecké firmy, jejich nabídky se příliš nelišily. "Vyhrála Regionální stavební s cenou 8,6 milionu korun bez DPH," uvedla mluvčí magistrátu Zuzana Minstrová. Druhou přihlášenou firmou byl Brex. Radnice předpokládala, že za nový pavilon zaplatí devět milionů korun. Při jiných zakázkách se městu díky soutěžím dařilo snížit projekční cenu až o 40 procent, v tomto případě zhruba o čtyři procenta. 
    
Výstavba pavilonu leknínů by neměla trvat déle než 20 týdnů od podpisu smlouvy. Pokud nenastanou nějaké komplikace, práce by měly začít na přelomu září a října. Na stavbu získal Liberec evropskou dotaci, která pokryje 85 procent nákladů. 
    
Pro návštěvníky bude nový pavilon velmi atraktivní, uvidí vedle sebe tři největší leknínovité rostliny na světě v plné velikosti. Skleník umožní i večerní prohlídky, neboť gigantická viktorie královská kvete pouze v noci. List největšího leknínu světa měří v průměru přes metr. Nový pavilon by měl doplnit devět skleníkových pavilonů architekta Pavla Vaněčka, které vznikly v letech 1995 až 2000. Svým uspořádáním připomíná seskupení rostlinných buněk a představuje 13 různých botanických témat. Botanická zahrada je nejstarší svého druhu v zemi, o její otevření se v roce 1895 zasloužili členové Spolku přátel přírody. 
 
zdroj: ČTK