Muzeum v Liberci opustila nejstarší vitráž, pochází z Kostnice

Severočeské muzeum v Liberci dnes opustila nejstarší a nejkrásnější vitráž, která byla stavební součástí historické budovy. Potřebuje opravit. Vznikla v 15. století a pochází z německého města Kostnice, které mají Češi spojené s Janem Husem. Novinářům to dnes řekl ředitel muzea Jiří Křížek.

"S ním se ale nepotkala, je mladší," poznamenal. Pozdně gotickou vitráž vysokou 85 centimetrů vytvořil na konci 15. století Peter Hemmel von Andlau, byla jedním z detailů okna kostnického kostela. "Údajně bylo 81 Hemmelových kostnických tabulí, dnes jich je známo 19. Nevíme ale, zda je v tom počítána i naše," uvedl historik muzea Oldřich Palata. V Česku by podle něj měla být pouze liberecká. Muzeum vitráž, jejímž hlavním motivem je jednohlavý orel, získalo na aukci v roce 1891. Podle Palaty byla jedním z pěti sbírkových předmětů, které návštěvníci muzea mohli nepřetržitě vidět od postavení budovy na konci 19. století.
 
Restaurátor David Rozkovec odhaduje, že oprava poškozené vitráže si vyžádá až šest týdnů práce. "Musí se nejprve vyndat z rámu, pak se ji pokusíme vyčistit a dát dohromady popraskané díly, kterých je poměrně hodně," uvedl.
 
Zásah restaurátora podle ředitele muzea potřebuje celý soubor gotických a renesančních vitráží, kterými některá okna před 116 lety osadili stavitelé budovy. Muzeum tehdy vitráže získalo v aukcích, jsou na nich rostlinné motivy a šlechtické erby. Nyní ale nejsou v dobrém stavu, poškodili je neopatrní návštěvníci. Čerstvý úlomek objevil ředitel na jedné z nich i dnes. "Zatím se dají všechny zachránit, poškození není nevratné," řekl ředitel.
 
Protože se dají vitráže velmi snadno rozbít, po restaurování se na své původní místo nevrátí. "Vzhledem k jejich hodnotě se stanou sbírkovými exponáty," dodal Křížek. V budoucnosti by se vitráže měly stát součástí plánované expozice zaměřené na historii budovy, která byla postavena v romanticko-historizujícím stylu. Restaurování vitráží si vyžádá asi 130.000 korun, z krajské dotace se zaplatí 90.000 Kč.
 
zdroj: ČTK