Liberec spotřebuje ročně přes 8,6 mil. metrů krychlových vody

Stotisícový Liberec spotřebuje ročně více než 8,6 milionu metrů krychlových vody. Je to množství, které by třikrát naplnilo jabloneckou přehradu Mšeno. Liberec však nezásobuje přehrada v nedalekém Jablonci, ale desetkrát větší nádrž v Josefově Dole v Jizerských horách a také soustava 14 vrtů u Dolánek a Libíče jižně od krajského města. Voda z vrtů se na rozdíl od té povrchové z Josefova Dolu nemusí upravovat, je pouze hygienicky zabezpečena plynným chlorem, řekla ČTK Rumjana Loosová ze Severočeských vodovodů a kanalizací. 

Voda z Jizerských hor se ale upravovat musí, k tomu slouží úpravna v Bedřichově, kam vodu z Josefova Dolu dopravuje 2,5 kilometru dlouhá štola a stejně dlouhé potrubí pak vede z Bedřichova do Liberce. "Úpravu vody v Bedřichově čeká letos rekonstrukce, kvůli doplnění jednoho technologického stupně - flotace," vysvětlila Loosová. Důvodem je podle ní zajištění ještě lepší kvality úpravy vody vzhledem k možnosti zhoršování vody surové. "Zásobování Liberce by rekonstrukce neměla ovlivnit, přestože bude probíhat za provozu," řekla. 
    
Úpravna vody v Bedřichově slouží jako jeden ze zdrojů pitné vody pro Liberec více než čtvrt století. Její modernizace přijde na 89 milionů korun. Práce měly původně začít už loni, zakázka se ale zpozdila kvůli kontrole antimonopolního úřadu (ÚOHS). "Podnět přitom podala firma, která se veřejné soutěže ani nezúčastnila," řekl ČTK Jiří Hladík, mluvčí Severočeské vodárenské společnosti (SVS), která je investorem. Rekonstrukce je rozdělena do dvou etap a patří letos k největším investičním akcím SVS, která do výstavby a obnovy infrastruktury investuje letos 1,25 miliardy korun. 
    
Zásobování Liberce vodou z podzemí je ještě starší než z přehrady. Voda z Dolánek a Libíče se do města dostává 15 kilometrů dlouhým přivaděčem postaveným už v 50. letech minulého století. Voda sice potřebuje jen minimální úpravu, je ale třikrát tvrdší než ta povrchová. "Nelze přesně určit, které části města jsou zásobovány z které oblasti, důvodem je systém vodovodní sítě, kde jsou větvě mezi sebou propojeny," uvedla Loosová. V případě poruchy na jednom zdroji tak může dodávky zajistit druhý a odběratelé prakticky nic nepoznají. 
    
I když obyvatel v Liberci přibývá, spotřeba vody ve městě klesá. Zatímco ještě v roce 2003 spotřebovalo město přes 10,431 milionu metrů krychlových vody, loni už to bylo o 17,5 procenta méně. I to je jeden z důvodů, proč cena vody stále roste. Za posledních deset let zdražila voda v Liberci stejně jako na většině míst na severu Čech více než dvojnásobně. V roce 2003 platily domácnosti zásobované Severočeskou vodárenskou za metr krychlový včetně daně 41,40 Kč, loni už to bylo 88,98 Kč a letos cena vzrostla na 92,46 Kč. 
 
zdroj: ČTK